Asp ckeditor ve ckfinder kullanımı

Selamun aleyküm arkadaşlar bu yazımda sizlere ckeditor metin düzenleyicisine ckfinder eklentisini nasıl entegre edebileceğinizi anlatacağım. Ben şuanki bu anlatacaklarımı öğrenebilmek için çok çok çok çok sayfa gezdim ama birtürlü bir neticeye ulaşamadım, belkide benim acemiliğimdendir 🙂 neyse şimdi anlatacaklarımı iyi okuyun aynı zamanda çekilmiş videoyada izleyerek yapabilirsiniz.

CKFINDER CRACK

100% sorunsuz şekilde ckeditor ve ckfinder uyumlu çalışması anlatımı 🙂

Aynı konunun php için anlatımı. 

Üst dipnot : Çalışan hazır dosyayı sizlerlede paylaşacağım anlatımın en sonunda.

 

Ckeditor ve ckfinderı indirelim. Bu anlatım asp için olduğundan ckfinder ın asp için olan dosyasını indirmeniz gerekmektedir.

İndirme işlemi bittikten hemen sonra C:\inetpub\wwwroot  asp localhost dizinimize www.fikirlerim.net klasoru oluşturalım.

Şimdi ise yapmamız gerekenler şunlar C:\inetpub\wwwroot\www.fikirlerim.net localhost dizinimize sıkıştırılarak indirdiğimiz ckeditor ve ckfinder dosyalarımızı sıkıştırılmış durumdan kurtararak rahatlığa kavuşturuyor ve belirtilen dizine atıyoruz 🙂

 

C:\inetpub\wwwroot\www.fikirlerim.net belirtilen bu dizine şimdi ise hemen bir default.html sayfası oluşturup içine şunları yapıştırıyoruz.

 

Şimdi tarayıcımızdan http://localhost/www.fikirlerim.net/default.html açtığımızda ckeditorumuzun çalıştığınız göreceğiz fakat öncesinde ckfinder için yapılması gereken güvenlik izinlerini yapmamız gerekir.

Güvenlik dizini C:\inetpub\wwwroot\www.fikirlerim.net\ckfinder localhostumuz olan bu dizini açıyoruz ve bu dizinde bulunan config.asp dosyasını düzenliyoruz. 27.inci satırda başlayan bir function var bu function un orjinal hali şudur.

 

function içerisinde bulunan CheckAuthentication değişken false olarak atanmış durumdadır bunu true yaparsak ckfinder çalışacaktır. Eğer bir session admin oturum kontrolünüz var ise oturum açıksa true kapalı ise false olarak koşullandırmanızda mümkündür.

 

Ckfinder dosyaları nereye kayıt ediyor ?

ckfinder dosyaları ilk default ayar olarak bırakırsak kayıt dizini şudur C:\inetpub\wwwroot\www.fikirlerim.net\ckfinder\userfiles\images

 

Peki bu dizini nasıl değiştiririz ?

Bu dizini üstte belirtilen config.asp içerisinden düzenlememiz mümkündür örneğin yüklemeleri C:\inetpub\wwwroot\www.fikirlerim.net\upload dizini altında bulunan images klasörüne yapacağız. Bunun için config.asp içerisindeki orjinalde 60 ile 70 inci satırlar aralığında bulunan şu değişken ile yapmamız mümkündür.

Orjinalde bu olan değişkeni şu aşağıdaki şekilde yaparsak bu ayarımızdan sonraki yüklemeler C:\inetpub\wwwroot\www.fikirlerim.net\upload dizini altındaki images klasörüne yapılacaktır.

 

 

Aynı anlatımın video sesli görsel hali, yanlız video az hızlı ve ses görüntüden önce gelebiliyor bazı kısımlarda kusura bakmayın 🙁

 

Videoda anlatımı yapılan dosyalarımın localhost üzerindeki halini indirmek için tıklayınız.

 

 

 

admin Yazar:

21 Yorum

 1. Teyfik AYDIN
  3 Aralık 2014
  Yanıtla

  Sayın hocam anlatımınız için minettarım süper olmuş teşekkür ederim.

  Asp de aynısını yaptım bi resim eklemeye çalışıyom.
  veya sunucuyu gez düğmesini tıklıyom

  Web sunucusundan XML yanıtı düzgün bir şekilde yüklenemedi.
  Hatası veriyor

  bilgilendirirseniz çok memnun olurum.
  Allah razı olsun sizden.

  • admin
   16 Aralık 2014
   Yanıtla

   Bu hatayı localdemi alıyorsun, hostingdemi alıyorsun ?

   • eyüp
    16 Ocak 2015
    Yanıtla

    bende bu hatayı alıyorum ama ben php olarak kurdum ve hostingde alıyorum yardımcı olursnaız sevınırım

    • admin
     23 Ocak 2015
     Yanıtla

     Sunucunuzda üst dizin erişimi kapalı olduğundan bu hatayı alıyorsunuz. Local sunucunuda ve hostinginizde üst dizin erişimlerini aktif hale getirmeniz gerekir.

 2. eyüp
  16 Ocak 2015
  Yanıtla

  Web sunucusundan XML yanıtı düzgün bir şekilde yüklenemedi.

  Sunucudan gelen ham mesaj:

  Internal Server Error
  The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.
  Please contact the server administrator to inform of the time the error occurred and of anything you might have done that may have caused the error.
  More information about this error may be available in the server error log.
  Web Server at teknotor.net

  hocam tam olarak hata budur.

  • admin
   23 Ocak 2015
   Yanıtla

   Sunucunuzda üst dizin erişimi kapalı olduğundan bu hatayı alıyorsunuz. Local sunucunuda ve hostinginizde üst dizin erişimlerini aktif hale getirmeniz gerekir.

 3. 16 Şubat 2015
  Yanıtla

  Merhaba!
  Sizin linkini vermiş olduğunuz örnek uygulamayı localhostum’ da çalıştırdığımda aşağidaki gibi bir hata mesajı alıyorum. Sizin diğer yorumlarda da belirtiğiniz gibi üst dizin erişim hatası alıyorum.
  Windows 8.1 işletim sistemi .net framework 4.5, iis 8.5 kullanıyorum. İnternette araştırdığım kadarıyla iss 8.5 ‘de üst dizin yetkisi vermeyi bir türlü bulamadım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

  Hata Mesajı:
  Web sunucusundan XML yanıtı düzgün bir şekilde yüklenemedi.
  Sunucudan gelen ham mesaj:
  Active Server Pages hata ‘ASP 0131’
  Ýzin Verilmeyen Üst Dizin Yolu
  /fikirlerim.net/ckfinder/core/connector/asp/connector.asp, sat￿/font>
  Ýçerme dosyasý ‘../../../config.asp’ üst dizini göstermek için ‘..’ içeremez.

 4. siyah ay
  18 Şubat 2015
  Yanıtla

  anlatımın güzel ama… acemileri de düşünerek localhost yerine siteniz.com şeklinde veya direkt host a atıp çalıştırılabilir şekilde yapmış olsan sanırım daha yararlı olurdu.. çünkü ckeditör ü n resim upload ını maalesef asp olarak anlatan tek sen varsın .. ve lütfen bu konuyu düşünüp paylaşabilirsen ben de çok sevineceğim sevgiler işlerinde başarı ve kolaylıklar dilerim

  • admin
   19 Şubat 2015
   Yanıtla

   Evet haklısınız o anlık aklıma gelmedi fakat sorunu olan arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Zaten dosyaların videodaki çalışan halini sunucuya attım konun en altındada paylaştım arkadaşlar indirip direk olarak oradanda ayarlayabilirler. Eğer sizin takıldığınız anlamadığınız bir kısım varsa yardımcı olayım inşallah.

 5. 22 Şubat 2015
  Yanıtla

  Selamlar

  Anlatımın için teşekkürler.
  Bir sorum olacak. Aynı sayfada birden fazla editorum var ve
  CKEDITOR.replace( ‘edi1’ );
  CKEDITOR.add
  bu şekilde er biri için çıkıyor , fakat finder eklemek istediğimde sadece birrindde çalıştı. Yardımcı olman mümkünmü?

  • admin
   24 Şubat 2015
   Yanıtla

   Aleyküm selam cemal kardeş, sayfa altında ckeditor ‘un çalışması için gerekli olan js kodlarını kaldır.

   ckeditor klasöründeki config.js dosyasını aç ve içine şunları yapıştırıp kaydet.

   Bu şekilde yaptıktan sonra tarayıcı geçmişinin son 1 saatini sil ve test et bir sayfada ne kadar ckeditor kullanırsan kullan hepsine ayrı ayrı finderı kullanma imkanın olacaktır.

   • 24 Şubat 2015
    Yanıtla

    Çok teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun.

    • admin
     24 Şubat 2015
     Yanıtla

     ALLAH razı olsun cemal kardeş…

 6. Ahmet Erdem
  1 Nisan 2015
  Yanıtla

  normalde calısıyor ama WebUserControl calıstıramadım gelen url Admin/Yonetim.aspx?url=konu olmadı ama defult.aspx calısıyor sebeni ne olabilir

  • admin
   1 Nisan 2015
   Yanıtla

   Sisteminizi görmek lazım, Normalde bir dizinde çalışıp diğer dizinde çalışmıyorsa bir yerde gözden kaçırdığınız birşey vardır dikkatli olun kontrol edin göreceksinizdir. Videoda gördüğünüz gibi çalışıyor ve sıkıntı yok.

 7. 13 Haziran 2015
  Yanıtla

  teşekkürler ama ben kullandığım scripte uygulayamadım. uzun zamandır uğraşıyorum ama olmadı.

  script adresi : http://www.aspindir.com/Goster/6060

  inc klasörü içinde Fonksiyonlar.asp var mesela orda en altta “admin_alan” diye bi bölüm açılmış oraya nasıl eklerim bunları. bildiğim bütün yönleri denedim ama textarea olarak görünüyor sürekli. tarayıcı geçmişini de sürekli temizliyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • admin
   13 Haziran 2015
   Yanıtla

   Verdiğin linkteki scripti indirdim fazla inceleme fırsatım olmadı. Ama şöyle bir örnekle anlatayım.

   Bende asp local sucu dizini : http://localhost:81
   Exdended içerisindeki dosyaların tümünü direk localhost ana dizine çıkarttım yani c:/inetpub/wwwroot içerisine exdended içerisindeki dosyaları sürükledim bıraktım.

   Inc içerisinde bulunan ckeditor.rar dosyasına sağ tıklayıp buraya çıkart dedim. Çıkarma işlemi bittikten sonra direk ana dizinimiz olan localhost dizinine
   editor.asp diye bir dosya açtım ve içerisine şunları yazdım. Sonuç olarak çalıştı aynı işlemleri sende tekrarlarsan olacaktır.

   Not : Bu halde resim upload çalışmıyor. dizinlerle alakalı bilgin varsa bu örnekle yapabileceğini düşünüyorum şayet olmazda yapamazsan skype üzerinden sana davet yolladım kabul edersen yazışırız.

 8. Gökhancan
  29 Nisan 2017
  Yanıtla

  İsteğinizi yerine getirmek mümkün değil diye bir hata alıyorum. Hocam bir türlü çözemedim. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  • admin
   2 Mayıs 2017
   Yanıtla

   ekran görüntüsü paylaşır mısınız ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir